Powódź – POMAGAMY

Szanowni Państwo,

odpowiadając na sytuację, która ma obecnie miejsce w Kotlinie Kłodzkiej, podejmujemy działania pomocowe, które są celowane w konkretne miejscowości, ludzi i potrzeby.

Działamy dla mieszkańców Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego!

To dwie miejscowości tuż przy granicy z Czechami, które w dniu wczorajszym zostały całkowicie zniszczone na skutek fali po pęknięciu tamy w Stroniu Śląskim.

Mieszkańcy zostali odcięci od świata, pozbawieni dostępu do jedzenia, wody, prądu, zasięgu telefonii komórkowej i Internetu.

Na chwilę obecną rzeka przepływająca przez miasta nie powróciła do swojego koryta i cały czas sieje spustoszenie. Tam gdzie woda opadła jest szlam, muł i gruzy. Wiele osób straciło swoje domy oraz cały dobytek życia.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Panią Karoliną Sierakowską dyrektorką Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju, która działa w lokalnym sztabie i to bezpośrednio z tego sztabu otrzymujemy informacje o potrzebach powodzian. Na chwilę obecną do Lądka można dojechać tylko jedną droga (przez Czechy) a Stronie jest odcięte od świata. Na obszarze aktualnie działają profesjonalne służby.

Bardzo ważne jest aby pomoc, która po opadnięciu wody trafi do potrzebujących była przemyślana, zorganizowana i bezpieczna, stąd nasze działania.

Nasze OBSZARY pomocy:

1. Wyjazd (18+) w dniach 27.09.2024 r. – 30.09.2024 r. do Lądka Zdroju i Stronia Śląskiego w celu pomocy mieszkańcom na miejscu, do prac porządkowych przy usuwaniu skutków powodzi. Data wyjazdu uzależniona jest od aktualnego stanu bezpieczeństwa. W chwili obecnej w obydwu miejscowościach jest duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, stąd podjęliśmy decyzję o terminie wydawałoby się odległym ale z naszego doświadczenia najbardziej optymalnym. Obowiązkowa rejestracja! Formularz rejestracyjny https://forms.gle/KajiZ2z8kXvEBA1A8

2. Zbiórka darów w dniach 17.09 – 25.09:
rękawice i ubrania robocze, szufle, łopaty, grabie, kalosze, płyny dezynfekujące i antyseptyczne, wiadra, worki na gruz i duże worki na śmieci, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice i osuszacze, halogeny led na baterie lub akumulator, żywność do szybkiego przygotowania w tym dania instant, słodycze, napoje energetyczne w zakręcanych butelkach, płyny na owady, plastry opatrunkowe, kawa, herbata,

Nie przyjmujemy rzeczy spoza listy!

Miejsca zbiórki:
Warszawa:
Miejsce Aktywności Lokalnej „Lokajskiego” w godzinach otwarcia MALu

Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Kajakowa 12b w godz. 9 – 17

Szkoła Podstawowa nr 340, ul. Lokajskiego 3 w godz. 9 – 22

Pruszków:

TBS Zieleń Miejska w Pruszkowie, ul. Gordziałkowskiego 9, od godz. 8.00

3. Zbiórka finansowa: Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła, z dopiskiem: Działalność statutowa „wsparcie dla powodzian” 56160014621089011760000001 – zebrane środki pozwolą nam kupić sprzęt specjalistyczny, typu generatory prądu, nagrzewnice czy osuszacze.

Koordynatorzy akcji:
Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego w Warszawie
Fundacja Dzieci Rodzice Szkoła
Stowarzyszenie Zielony Ursynów
Miejsce Aktywności Lokalnej „Lokajskiego”
Miejsce Aktywności Lokalnej Kajakowa
Urząd Miasta Pruszkowa
Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”

Informacje przygotowane przez koordynatorów akcji