Gabinet integracji sensorycznej

Szanowni Państwo,

w naszej Szkole znajduje się gabinet integracji sensorycznej.
Terapia integracji sensorycznej polega na dostarczeniu w sposób kontrolowany odpowiedniej ilości bodźców zmysłowych, zwłaszcza przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych tak, aby dziecko tworząc reakcję adaptacyjną poprawiło integrację tych bodźców. Zadaniem terapii jest dostarczenie dziecku podczas jego aktywności ruchowej kontrolowanej przez terapeutę ilości i jakości bodźców sensorycznych wywołujących poprawę przetwarzania sensorycznego.
Dzięki Radzie Rodziców mogliśmy doposażyć gabinet SI w nowoczesne pomoce, które zachęcają dzieci skierowane przez specjalistów na zajęcia do aktywnego w nich uczestnictwa, pozwalają poprawić pracę zmysłów oraz koordynację wzrokowo-ruchową, zwiększają zaangażowanie najmłodszych na zajęciach. Rozwój następuje poprzez zabawę, czyli z wykorzystaniem jednej z najlepiej przystępnych form terapii dla najmłodszych. Sprzęt do SI pozwala dzieciom lepiej poznać swoje ciało, poprawić zdolności ruchowe oraz manualne, a także w wielu przypadkach – osiągnąć większą samodzielność.

Informacje przygotowała p. dyr. Małgorzata Antonowicz