Festiwal piosenki patriotycznej

Patriotyzm w obecnych czasach jest mało popularny i zrozumiały dla najmłodszych. Moi uczniowie zapytani o to, z czym kojarzy im się to wyrażenie, mówili o fladze, o walce w czasie wojny, ale tak naprawdę szybko skończyły im się pomysły na wyjaśnienie. Porzuciłam więc temat (tylko pozornie) na kilka dni. W tym czasie uczyliśmy się piosenki na koncert, robiliśmy dekorację z okazji dnia niepodległości, przygotowaliśmy kotyliony. Po tygodniu wróciłam do tematu. Przedstawiłam historię – utratę państwa, tajne nauczanie, miłość, której płomień rozpalał serca przez lata niewoli, walkę z okrutnym okupantem. To zestawiłam ze współczesnością – postawą w czasie śpiewania hymnu, obchodami świąt narodowych, wywieszaniem flag czy też organizowaniem w szkołach festiwalu piosenki patriotycznej. I nagle, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – moi uczniowie zrozumieli:

-„Proszę pani, to my jesteśmy patriotami! Śpiewamy pieśni, rozmawiamy o historii i lubimy nasz kraj!”

– „Jesteśmy dumni, bo nasze państwo pomaga uchodźcom  z Ukrainy.”

-„Znamy 3 zwrotki hymnu! Mamy kotyliony!” – uczniowie mówili jeden przez drugiego. Było głośno, ale bardzo miło. Dzieci, jak zawsze, w swój niezwykły, intuicyjny sposób zrozumiały co jest ważne w patriotyzmie, w miłości do Ojczyzny. Opowiedziały to swoimi słowami, nie wyuczonymi na pamięć kwestiami.

W festiwalu piosenki brali udział uczniowie klas 2 i 3. Na kilka godzin aula naszej szkoły stała się ostoją polskości. Miejscem szczerego, dziecięcego patriotyzmu. Rozbrzmiewały piosenki poruszające serca naszych pradziadków, zagrzewające ich do walk, dające otuchę w najtrudniejszych chwilach.

Na nas nauczycielach, dorosłych spoczywa ogromna odpowiedzialność – kształtujemy nowe pokolenie patriotów. Musimy ich nauczyć jak mądrze kochać swój kraj, jak być patriotą. Taki dzień jak dzisiaj wyznacza kierunek tych działań. Zapatrzeni w piękną, bolesną historię naszego kraju, towarzyszymy młodemu pokoleniu w odkrywaniu dumy z bycia Polakiem.

…”Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych żaden trud,
Pójdziemy razem do zwycięstwa,
Gdy ramię w ramię stanie lud.”

Informacje przygotowała: p. Dorota Zakrzewska